Skip to content
Menu
spacedepartment.cz
spacedepartment.cz

Co vám nikdo neřekl o vesmíru

Posted on January 21, 2020January 10, 2020

Vesmír je fascinující téma, ale ve škole se o něm toho příliš mnoho nedozvíme, aspoň pokud tedy nejdete studovat vysokoškolský obor s tímto zaměřením. Některé věci a zajímavá fakta o vesmíru vám pravděpodobně doposud nikdo neřekl.

Naše Slunce na první pohled vypadá žlutě, a většina lidí věří, že má takovouto barvu. Slunce je ovšem ve skutečnosti bílé. Jediný důvod, proč z našeho úhlu pohledu vyhlíží žlutě, je v důsledku zkreslení z naší atmosféry.

Někteří lidé se obávají, že satelity, které přenášejí jejich mobilní data, je i ve stejnou dobu skrytě uchovávají. Ve skutečnosti ovšem přibližně 99 procent komunikace cestuje skrze podmořské kabely a jen velmi malá část signálů se odráží od satelitů.

Traduje se, že Velká čínská zeď je jediná člověkem vytvořená struktura, kterou lze vidět z vesmíru. Ve skutečnosti jich ovšem z takové ISS umístěné 250 mil nad Zemí můžete vidět více, nejenom Velkou čínskou zeď.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Merkur je kvůli své blízkosti ke Slunci nejteplejší planetou sluneční soustavy, ve skutečnosti toto označení s průměrnou teplotou povrchu 480 stupňů Celsia náleží Venuši. Merkur má oproti Venuši průměrnou teplotu povrchu „pouze“ 167 stupňů Celsia.

Dalším často šířeným mýtem o Slunci je to, že jde o velikou ohnivou kouli. Ve skutečnosti na Slunci ale není žádný oheň. Oheň totiž vyžaduje kyslík a Slunce se skládá převážně z helia a vodíku. Teplo Slunce je zapříčiněno nukleární fúzí, kdy tlak a teplota jádra Slunce vedou k tomu, že atomy vodíku se spojí a vytvoří atomy helia.

A konečně je tu staré dobré Pluto. Dlouho se spekulovalo o tom, jestli jde oficiálně o planetu nebo ne. Odpověď není tak jednoduchá – Pluto je totiž sice planeta, ale trpasličí. Je součástí Kuiperova pásu, což je masivní pás asteroidů. Pluto je jedním z největších objektů tohoto pásu, ale ne úplně největším.

Poslední příspěvky

  • Zajímavá fakta o objevování vesmíru
  • Strava astronautů musí splňovat přísná kritéria
  • Život ve vesmíru v praxi
  • Záhady vesmírného výzkumu
  • Vesmírný výzkum
©2023 spacedepartment.cz | vše jsem si napsal sám, pokud chcete kopírovat, přidejte na tento web odkaz